11 клас,   Історія України

                     (52 години)

Тема і зміст уроку

Дата

 

К-ть

год.

П-ка

1

Вступ. Завдання і структура курсу. Способи роботи учнів з підручником, додатковою навчальною літературою, електронними та Інтернет-ресурсами. Форми і методи організації навчальної діяльності на заняттях з курсу. Державні вимоги до рівня підготовки учнів.

 

 

 

 

Тема 1. УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939—1945 рр.).

 

 

 

2

Україна у міжнародній політиці напередодні Другої світової війни. Радянсько-німецькі договори 1939 р. Початок Другої світової війни. Вступ Червоної армії на територію Західної України. Возз’єднання Хотинщини, Південної Бессарабії і Північної Буковини з УРСР.

Радянізація нових територій. Становище в Україні в 1939-у першій половині 1941 рр.

 

 

 

3

Початок німецько-радянської  війни. Проголошення Акту відновлення Української держави 30 червня 1941 року.  Відступ Червоної армії. Мобілізаційні заходи та евакуація. Військові події 1941—1942 рр. Окупація України. Колабораціонізм.

 

 

 

4

Нацистський «новий порядок». Життя населення України в умовах окупації. Концтабори та масове знищення людей. Голокост. Остарбайтери. Життя в евакуації.

 

 

 

5

Рух Опору та його течії. Розгортання радянського партизанського руху. Діяльність ОУН.  Утворення  УПА.

 

 

 

6

Початок визволення України. Бої на Лівобереж­жі. Звільнення Києва. Звільнення Правобереж­ної та Південної України. Примусове виселення з Криму в східні райони СРСР татар, греків, вірмен.

 

 

 

7

Завершення вигнання окупантів з України. Становище в західних областях. Завершення Другої світової   війни. Героїзм українського народу. Ціна перемоги. Культура в роки війни.

 

 

 

8

Наш край у 1939-1945 рр.

 

 

 

 

Тема 2. УКРАЇНА В ПЕРШІ ПОВОЄННІ РО­КИ (1945 — ПОЧАТОК 50-х рр.)

 

 

 

 9

Адміністративно-територіальні зміни. Україна в ООН та міжнародних організаціях. Внутрішньополітичне та економічне становище республіки. Відбудовчі процеси у господарстві. Голод 1946—1947 рр. Зміни в житті та побуті населення.

 

 

 

10

Відновлення політики радянізації в західних областях України. Національно - визвольний рух 1944 - 1945 рр. Становище церкви. Ліквідація УГКЦ. Партизанські дії УПА.   Операція «Вісла».

 

 

 

11

Освіта. Наука. Література і мистецтво. Становище творчої інтелігенції. Ідеологічні кампанії.

 

 

 

12

Наш край у 1945-на початку 50-х рр.

 

 

 

13

Урок узагальнення.

 

 

 

 

Тема 3. УКРАЇНА В УМОВАХ ПОЛІТИЧНОЇ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ СУС­ПІЛЬСТВА (1953—1964 рр.)

 

 

 

14

Внутрішньополітичне становище України у сере­дині 50-х рр. Стан промисловості та сільського госпо­дарства. Соціальне та економічне життя населення. Входження Кримської області до складу УРСР.

 

 

 

15

Участь українців у повстаннях у сталінських концтаборах 1953-1954 рр.

 

 

 

16

XX з'їзд КПРС і початок лібералізації. Реабілітація жертв сталінських репресій. Ставлення в суспільстві до діяльності М. Хрущова. Загострення бороть­би серед вищого партійного керівництва України.

 

 

 

17

Зміни в управлінні господарством. Розвиток промисловості. Аграрна політика у другій поло­вині 50-х — першій половині 60-х рр. XX ст. Нові явища у соціальній сфері. Зрушення  у повсяк­денному житті населення.

 

 

 

18

Науково-технічна революція. Реформи осві­ти. Здобутки науки. Посилення русифікації. «Від­лига» в українській літературі та у мистецтві. «Шістдесятництво» в українській культурі.

 

 

 

19

Зародження дисидентського руху в Україні та його особливості.   Л.Лук’яненко, І.Кандиба, А.Горська, В.Чорновіл, І.Дзюба.  Релігійна політика.

 

 

 

20

Наш край у 1953-1964 рр.

 

 

 

21

Урок узагальнення.

 

 

 

22

Резервний час

 

 

 

 

Тема 4. УКРАЇНА У ПЕРІОД ЗАГОСТРЕННЯ КРИЗИ РАДЯНСЬКОЇ СИСТЕМИ (СЕРЕ­ДИНА 60-х — ПОЧАТОК 80-х рр.)

 

 

 

23

Ідеологічні орієнтири партійно- радянського керівництва та зміни у його структурі. Конституція УРСР 1978 р.

 

 

 

24

Спроби реформування економіки в другій по­ловині 60-х років. Економічне становище УРСР у 70-ті — на початку 80-х рр. XX ст. Матеріальний рівень життя населення

 

 

 

25

Зміни в соціальній та у національній струк­турі населення. Здобутки і проблеми розвитку соціальної сфери.

 

 

 

26

Привілейоване становище пар­тійно-радянської номенклатури. Повсякденне „життя населення. Моральний стан радянського суспільства.

 

 

 

27

Освіта. Стан науки: здобутки і проблеми. Розвиток літератури. Формування опозиційних те­чій в культурі та реакція на них влади.

 

 

 

28

Суперечливі тенденції в розвитку українського мистецтва

 

 

 

29

Активізація опозиційного руху в другій поло­вині 60-х — на початку 70-х років. Форми діяльності дисидентів.

 

 

 

30

Наш край у 1953-1964 рр.

 

 

 

31

Урок узагальнення.

 

 

 

32

Резервний час

 

 

 

 

Тема 5. РОЗПАД РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ Й ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ (1985—1991 рр.)

 

 

 

33

Причини та початок «перебудови». Чорнобильська катастрофа. Політика «прискорення» та її наслідки в Україні. Стан економіки. Рівень життя населення. Розгортання страйкового руху.

 

 

 

34

Гласність та лібералізація. Зрушення у політичному житті України. Пожвавлення громадської активності. Формування багатопартійної системи.

 

 

 

35

Активізація національного руху у другій половині 80-х років. Формування національних громадських організацій і об'єднань. Початок та проблеми релігійного відродження.

 

 

 

36

Результати виборів до Верховної Ради УРСР і місцевих рад 1990 р. Декларація про державний суверенітет України. Україна у загальносоюзних сус­пільно-політичних процесах у першій половині 1991 року. Спроба державного перевороту в СРСР.

 

 

 

37

Проголошення, незалежності України. Розпад СРСР.

 

 

 

38

Наш край у 1985-1991 рр.

 

 

 

39

Урок узагальнення.

 

 

 

40

Резервний час

 

 

 

 

Тема 6. УКРАЇНА В УМОВАХ НЕЗАЛЕЖНОСті

 

 

 

41

Державотворчі процеси: особливості розбудови законодавчої, виконавчої та судової влади в Україні. Участь населення у державотворчих процесах. Значення прийняття Конституції України (1996 р.). Формування партійно-політичної системи. Становлення інституту президентства в Україні.

 

 

 

42

Стан господарства після розпаду СРСР. Спро­би реформування економіки. Роздержавлення, приватизація та фінансова система України. Со­ціальне та економічне становище населення. Еміграція.

 

 

 

43

Основні тенденції розвитку економіки в дру­гій половині 90-х років. Пошуки шляхів ста­білізації на початку XXI ст. Здійснення аграрної реформи. Включення населення у ринкові відносини. Кроки до інтеграції української економіки у європейський та світовий економічний простір.

 

 

 

44

Демографічні зміни. Соціальна диференціа­ція суспільства. Міжнаціональні відносини.

 

 

 

45

Основні чинники та особливості розвитку культури в Україні. Модернізація національної системи освіти. Основні тенденції розвитку нау­ки.

 

 

 

46

Здобутки української літератури і мистецтва. Фізична культура, спорт. Досягнення і проблеми української культури на початку XXI ст.

 

 

 

47

Стан навколишнього середовища та проблеми охорони довкілля. Подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. Міжнародне співробітництво у сфері охорони довкілля. Екологічні проблеми початку XXI ст.

 

 

 

48

Основні чинники та особливості релігійного життя України в умовах незалежності. Взаємовід­носини державної влади та релігійних конфесій.

 

 

 

49

Основні принципи зовнішньої політики неза­лежної України. Ядерне роззброєння. Україна в міжнародних організаціях. Пошуки зовнішньо­політичних орієнтирів наприкінці XX — на початку XXI ст.

 

 

 

50

Розвиток краю в умовах незалежності України

 

 

 

51

Урок узагальнення.

 

 

 

52

Резервний час.

 

 

 

 

                   Всесвітня історія.

                         (35 годин)

Тема і зміст уроку

Дата

 

К-ть

год.

П-ка

1

Вступ. Економічні, соціальні та політичні перетворення у  повоєнному світі та основні тенденції суспільного розвитку   у др. пол. ХХ - поч. ХХІ ст.

 Світові інтеграційні та глобалізаційні процеси, їх спричиненість, прояви та наслідки.

 

 

 

 

Тема № 1. Друга світова війна. Світ після Другої світової війни.

 

 

 

2

Причини, характер, періодизація Другої світової війни. Характеристика військових дій на першому етапі війни 1939 - червень 1941 рр. План «Барбаросса». Напад  Німеччини на СРСР. Перебіг подій на радянсько-німецькому фронті у 1941-42 рр. Процес формування антигітлерівської коаліції.

 

 

 

3

Особливості окупаційного режиму та Руху Опору на окупованих територіях. Голокост. Сталінградська битва. Розгром німецьких військ на Орловсько-Курській дузі. Наступальні операції Червоної Армії. Визволення території СРСР, перенесення військових дій у Центральну та Східну Європу.

 

 

 

4

Зміна ролі чоловіка і жінки в повсякденному житті в умовах війни.

 

 

 

5

Відкриття другого фронту в Європі. Завершальний період війни в Європі та Азії. Роль визначних військових, державних та політичних діячів в перемозі над нацизмом та фашизмом.

Зміни у світі внаслідок Другої світової війни.

 

 

 

6

Політичні, економічні та соціальні наслідки Другої світової війни для народів світу. Мирні договори з колишніми союзниками Німеччини. Сан-Франциська конференція та створення ООН. Нюрнберзський та Токійський  процеси над воєнними злочинцями.

 

 

 

7

Урок  узагальнення

 

 

 

 

Тема № 2.   США та Канада

у 1945 – на початку      ХХІ ст.

 

 

 

8

Утвердження США як провідної країни повоєнного біполярного світу. США у 1945-1960 рр.. Посилення внутрішньополітичної реакції.. Масовий негритянський рух в 60-х рр.

 

 

 

 9

США в 60-70 рр. ХХ ст. Внутрішня та зовнішня політика адміністрацій Дж. Кеннеді,  Л. Джонсона, Р. Ніксона .  США у 80-90 рр. ХХ ст. Рейганоміка.

  “Нова економічна філософія” Б. Клінтона.

 

 

 

10

Сучасні внутрішньополітичні та зовнішньополітичні пріоритети американських президентів ХХІ ст.. Перспективи розвитку українсько-американських відносин .

 

 

 

11

Канада у ІІ пол.. ХХ ст. – на поч.. ХХІ ст. Проблема Квебеку. Українсько-канадські відносини.

 

 

 

 

Тема № 3. Країни Західної Європи (1945 – поч. ХХІ ст.)

 

 

 

12

Наслідки Другої світової війни для провідних країн Західної Європи. План Маршалла. Початок європейської економічної інтеграції.

Німеччина. Створення ФРН і НДР. Німецьке “економічне диво”. Об’єднання  Німеччини. Українсько-німецькі відносини.

 

 

 

13

Велика Британія. Внутрішня і зовнішня політика лейбористських та консервативних урядів  у 40 – 70-х рр. ХХ ст. Трансформація Британської колоніальної імперії. Тетчеризм.. “Третій шлях” Т. Блера. Сучасне становище у країні.

 

 

 

14

Франція. Соціально-економічний  та політичний розвиток  Четвертої Республіки. Становлення П’ятої Республіки.  Травневі події 1968 р.  Ш. де Голль. Франція наприкінці ХХ – на початку ХХІ ст.. Взаємини Франції з Україною.

 

 

 

15

Італія. Проголошення республіки. Італійське “економічне диво”. Державна програма боротьби з мафією. Соціально-економічний і політичний розвиток країни наприкінці ХХ- на поч. ХХІ ст.

Інтеграційні процеси в Європі наприкінці ХХ- на поч ХХІ ст.  – здобутки та проблеми.

 

 

 

16

Урок  узагальнення

 

 

 

 

Тема № 4. СРСР. Нові незалежні держави

 

 

 

17

Наслідки Другої світової війни. Відбудова економіки.  Завершення епохи Сталіна.

Загострення політичної боротьби після смерті Сталіна. “Хрущовська відлига”.

 

 

 

18

Роки “брежнєвського застою”. (1964 – 1985 рр.). Суспільно-політичне життя країни. Дисидентський рух.

Від “перебудови” до розпаду СРСР (1985 – 1991 рр.)  Лібералізація суспільного та політичного життя. Антидержавний путч 1991 р. Розпад СРСР. Росія у кінці ХХ – на початку ХХІ ст..

 

 

 

19

Нові незалежні держави Балтії, Закавказзя та Середньої Азії, Білорусь, Молдова. Особливості шляхів історичного розвитку.

 

 

 

 

Тема № 5. Країни Центральної та Східної Європи. (1945 – поч. ХХІ ст.)

 

 

 

20

Становлення прорадянських режимів у Польщі, Угорщині, Болгарії, Румунії, Чехословаччині, Югославії. Утворення системи світового соціалізму. Кризові явища 60 – 70-х рр. ХХ ст.

 

 

 

21

Демократичні  революції , особливості їх здійснення. Політичні, економічні та соціальні трансформації посткомуністичного суспільства.

 

 

 

22

Роль країн Центральної та Східної Європи в сучасних міжнародних відносинах.

 

 

 

23

Урок  узагальнення

 

 

 

 

Тема № 6. Розвиток провідних країни Азії,  Африки та Латинської Америки в др. пол. ХХ - на поч. ХХІ ст.

 

 

 

24

Розпад світової колоніальної системи. Етапи деколонізації. Шляхи розвитку незалежних держав. Нові індустріальні країни.

Японія. Повоєнне реформування країни. Японське “економічне диво”. Внутрішня та зовнішня політика Японії наприкінці ХХ - на поч. ХХІ ст.

 

 

 

25

Китай. Проголошення КНР. Соціально-економічні експерименти китайських комуністів. Культ особи Мао Цзедуна. Реформування економіки Китаю наприкінці ХХ  на поч. ХХІ ст.

 

 

 

26

Індія. Перемога народів Індії в боротьбі за незалежність. Курс Дж. Неру та І. Ганді  у внутрішній та зовнішній політиці. Розвиток Індії наприкінці ХХ - на початку ХХІ ст.

 

 

 

27

Країни Африки та Близького Сходу.. Здобуття незалежності народами континенту. Крах апартеїду на Півдні Африки. Утворення держави Ізраїль. Близькосхідна проблема та шляхи її врегулювання.

 

 

 

28

Латинська Америка. Особливості соціально-економічного та політичного розвитку країн регіону в повоєнний час. Варіанти революційного процесу: Кубинська революція, революція в Чилі.

Встановлення конституційного ладу в ряді країн регіону. Українці в країнах регіону.

 

 

 

 

Тема № 7. Міжнародні відносини у другій пол. ХХ ст– на поч.. ХХІ ст.

 

 

 

29

Виникнення і розгортання “холодної війни”. Міжнародні кризи і конфлікти у 40 –80-х рр. ХХ ст. Спроби роззброєння: Договір про заборону випробувань ядерної зброї; нарада з питань безпеки і співробітництва в Європі.

 

 

 

30

Кінець “холодної війни”. Нове політичне мислення. Перехід від конфронтації до співробітництва. Внесок України в поліпшення загальної атмосфери безпеки у світі.

 

 

 

 

Тема № 8. Розвиток культури (1945 – поч. ХХІ ст.)

 

 

 

31

Основні напрямки НТР в др. пол. ХХ ст. та їх вплив на життя пересічного громадянина. Наукові відкриття, поява нових галузей науки, високих технологій, інтеграція науки і виробництва.

 

 

 

32

Зміни в соціальній структурі суспільства, якості життя людей провідних країн світу та країн, що розвиваються.  Становлення постіндустріального (інформаційного ) суспільства.

 

 

 

33

Основні тенденції і течії  розвитку літератури, образотворчого мистецтва, архітектури, музики, театру, кіно й спорту .

 

 

 

 

Тема 9. Світ на початку ХХІ тисячоліття.

 

 

 

34

Оптимальні шляхи подолання світових глобальних проблем: екологічної, демографічної, соціально-економічних проблем людства..

 

 

 

35

Урок узагальнення.