Урок №4

08.02.2016 12:57

Тема:  Культура Київської Русі у IX-X ст.

 

Мета:   познайомитися із культурою Київської Русі у X-XI століттях, дослідити процес зародження давньої української мови, розвиток освіти, архітектури, малярства; розвинути мовні, інформаційні, логічні, естетичні, асоціологічні компетентності; виховати естетичний смак і почуття прекрасного, повагу до історичного минулого України.

 

Тип уроку:   урок-подорож.                                                                              

 

Обладнання:  комп`ютер і мультимедійна дошка, витяги із тексту історичного  документа для роботи у парах, зошит.

 

Форма роботи: робота у парах.

 

Очікувані результати:

             після цього уроку учні зможуть:

 

§  ми сформуємо естетичне сприйняття культури Київської Русі;

§  довідаємося про значення нових термінів –  “глаголиця”, “кирилиця”, “мозаїка”, “фреска”;

§  познайомимося із шедеврами культурної спадщини нашого народу;

§  закріпимо набуті знання.

 

 

Хід уроку:                       

 

I. Організаційний момент:  учні сідають за парти для роботи в парах, записують у зошитах число і тему уроку, заздалегідь записані на дошці.

 

II.                            Мотивація  навчальної діяльності учнів:

       Учитель: зараз ми зануримося у чудовий світ культури Київської Русі, перенесемося в епоху наших предків, зазирнемо у їх повсякденне життя. Чи цікава вам довідатися, як жили наші давні слов`яни? Як вони навчалися у школах? Як вчилися читати і писати?

 

III.                         Основна частина:

 

Перед вами давні абетки – глаголиця и кирилиця. Розглянемо подібності і відмінності у них:

 

-         яка із абеток, на вашу думку, виникла раніше?

-         чому відбулося спрощення письма?

-         які простежуються паралелі із сучасним алфавітом?

Відповіді учнів

SWScan00016SWScan00015

 

        Учитель: а зараз запишемо в зошити визначення:

 

§  Глаголиця – від старослов`янського “глагол” – “слово”,  одна із двох найдавніших систем слов`янського письма, створена близько 863 р. просвітителем Константином (Кирилом), родом з м. Салоніки.

§  Кирилиця – абетка, створена на основі грецького алфавіту, доповнена літерами, яких не було у грецькій мові. Від давньоруської кирилиці походять український, російський, болгарський, сербський та інші алфавіти.

§  Перша школа була відкрита  у Києві Володимиром Великим. Ярослав Мудрий заснував школу для духовенства у Новгороді. Онука Ярослава княжна Янка (Ганка) відкрила у Києві при Андріївському монастирі першу школу для дівчат.

 

          Учитель: освіта у Київській Русі була досить доступною. Спершу з`явилися школи для хлопчиків за князя Ярослава Мудрого, а пізніше – для дівчаток.

                                                                                                                             SWScan00019

 
  250px-Birch_bark_alphabet_of_Novgorod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Учитель: що спричинило

       Учитель: до нашого часу

§  До усної народної творчості відносяться обрядові пісні, перекази, легенди, билини. Знамениті билини, у яких дійсність тісно переплітається із вигадкою – це оповідання про Іллю Муромця, Добриню Микитича та Альошу Поповича. А також, легенда про заснування Києва.

 

          Учитель:  а зараз поділимо матеріал параграфа по пунктам між парами. Кожна пара читає свій пункт, переказує один одному. Хтось готується переказувати матеріал, а хтось – ставити питання. Приступаємо до роботи, у вас п`ять хвилин.

         Учні опрацьовують текст самостійно і задають одне одному питання.

         Дана форма роботи оцінюється учителем наприкінці уроку у комплексі із іншими відповідями і загальною активністю кожного учня.

Архітектура

        Один учень іде до дошки і по пам`яті називає пам`ятку архітектури і місто, де вона знаходиться.

       Учитель: розглянемо особливості живопису у Київській Русі і запишемо до зошитів визначення:

§  Фреска – картина, написана фарбами (водяними або на вапняному молоці) на свіжій вологій штукатурці.

§  Мозаїка – зображення або візерунок, зроблений з окремих, щільно припасованих один до одного і закріплених на цементі або мастиці різнокольорових шматочків скла, мармуру, камінців.

Шедеври фрескового розпису

150px-Oranta-Kyiv      150px-Basil_of_Caesarea

        Учитель:  перед вами внутрішнє оздоблення Софіївського собору. На фрагментах стіни, що залишилася, можемо спостерігати музикантів та скоморохів, які грають на своїх інструментах.

SWScan00017   SWScan00018

 IV. Перевірка і корекція здобутих знань:

        Учитель:  А зараз ви отримаєте друковані листочки із кросвордом. Впишіть у клітинки назви архітектурних, літературних, живописних пам`яток Київської Русі і віднайдіть ключове слово.

        Учні відгадують кросворд. Текст кросворду і питання до нього складаються відповідно до теми.    

 Учитель: а тепер давайте підведемо підсумки разом:

§ культура Київської Русі була неповторною і самобутньою сторінкою історії;

§ у X-XI століттях зародилися основи давньоукраїнської мови і літератури;

§ архітектурні пам`ятки вражають своєю красою, гармонією, духовністю;

§ малярство на дивовижу яскраве, одухотворене, наповнене глибоким змістом;

§ ми шануємо надбання своїх предків, свого народу, як підказує нам наша совість і душа, як записано у Конституції нашої держави.

 

       Учитель підводить підсумки разом із учнями, виставляє бали і коментує їх. Потім задає домашнє завдання.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.

2.Для цікавих і допитливих підготувати повідомлення на дві-три хвилинки «Подорож до київської школи» або «Перлини архітектури Київської Русі».