Урок №3
Урок №3
Урок – диспут
на тему:
«Захист прав дитини в сім’ї на державному рівні»
|
1
Правознавство 9 клас
Тема. Захист прав дитини в сім’ї на державному рівні.
Мета. Формувати у учнів розуміння необхідності захисту прав дитини; навчити застосовувати їх на практиці, виховувати взаємоповагу .
Тип уроку: урок – диспут.
Методично – дидактичне забезпечення:
1.Конституція України;
2. Сімейний кодекс України;
3. Конвенція прав дитини;
4. Навчальний посібник з основ правознавства:Світ права за ред. Р.А.Калюжного;
3. Книга для вчителя:Конституція України і основи правознавства за ред. І.Б. Усенка;
5. Підручник:Основи правознавства(практичний курс) за ред. В. Л. Сутуового;
6.Цивільний кодекс України;
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Підготовчий етап.
2
Готуючись до диспуту, учні пригадують основні права та обов’язки дітей за допомогою навідних питань вчителя :
1. Що ви розумієте під «взаємними правами та обов’язками дітей і батьків»?
2. Які немайнові права дітей вам відомі?
3. Що говорить законодавство про обов’язок взаємного утримання батьків і дітей?
Чотирьом найактивнішим учням попередньо роздати теми для підготовки доповіді (доповідь не повинна тривати довше 3-х хвилин)
ІІІ. Теми задані для попередньої підготовки:
1. Державний захист прав дитини. Позбавлення батьківських прав тих батьків,що не виконують своїх обов’язків.
План:
- органи влади, що здійснюють державний захист прав дітей;
- законодавство у межах нормах якого здійснюється цей захист;
- підстави позбавлення батьківських прав та поновлення у них;
2. Поняття опіки, піклування, усиновлення. Правові засади даних процесів.
План:
- поняття опіки, піклування, усиновлення. Яка між ними різниця?
- особи, що можуть бути усиновлювачами;
- випадки припинення опіки та піклування;
Вступне слово вчителя:
3
Конституція та законодавство України забезпечують особливий захист дітей. Нормативно – правові документи України відповідають даної сфери захисту відповідають міжнародним правовим стандартам.
Держава забезпечує права дитини на належне батьківське виховання створенням відповідної законодавчої бази,системи державного контролю з певним переліком державних органів та установ, що опікуються правами дитини.
(Виступи двох перших учнів)
Правила дискусії.
1. Поводитись коректно і тактовно.
2. Не ображати товаришів.
3. Виголошуючи думку, аргументувати її фактами, наводити приклади.
Проблемні питання до першої теми
1.Чи законодавство України у повній мірі здійснює захист прав дітей?
2.Чи існує певна декларативність?
3.Чи органи державної влади у повній мірі виконують свої зобов’язання по захисту прав дитини?
4.Чи саме явище позбавлення батьківських прав не порушує конституційні права батьків?
5.Чи варто взагалі поновлювати у правах матір,що не дбала про своїх дітей?
(Виступи двох інших учнів)
4
Проблемні питання до другої теми
1. Чи варто розрізняти відмінності між поняття опіки, піклування, усиновлення?
2. Чи варто встановити майновий ценз усиновлюачам?
3. Як ви ставитесь до таємниці усиновлення?
4. Як ви ставитесь до бажання дітей, котрих усиновили, знайти своїх біологічних батьків?
5. Як ви ставитесь до раннього батьківства, материнства? Як соціальні наслідки цих явищ вам відомі?
6. Як ви вважаєте, чи прийнятне в загальнодержавному сенсі усиновлення наших дітей іноземцями?
ІV. Підсумок роботи
На заключному етапі уроки діти за допомогою вчителя роблять узагальнюючі висновки. Вчитель оцінює їх роботу на уроці.
V. Домашнє завдання.
Опрацюйте статті Сімейного та Цивільного кодексу України, у письмовій формі порівняйте права та обов’язки, що виникають унаслідок опіки і піклування.