Урок №2
Тема: Київська Русь за перших князів.
Мета: надати відомості про перших князів Київської Русі; розвивати в учнів навички аналізу історичних джерел та вміння використовувати їх у своїх відповідях, уміння правильно висловлювати свою думку.
Тин уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: роздавальний матеріал: портрети перших князів Київської Русі, завдання для груп, витяги з історичних джерел, визначення нових понять і термінів.
Очікувані результати
Після цього уроку учні: зможуть
• називати князів Київської Русі IX—X ст.;
• працювати в малих групах;
• презентувати колективну та особисту думку;
• працювати з текстом підручника;
• аргументувати власну позицію під час обговорення поставлених питань;
• опанують поняття «князь», «літопис», «династія», «дружина», «полюддя», «данина», «імператор», «бояри», «язичництво», «християнство».
Як до стольного города, до Києва
Та на тій дорозі, на широкій
Застава стояла велика, і
Фортеця кам'яна мурована,
Що ні вершник не міг проїхати,
Ані хижий звір проскочити,
Ані сокіл швидкий пролетіти не міг.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель демонструє учням портрети перших київських князів: Діра, Аскольда, Олега, Ігоря, Ольги, Святослава, з'ясовує, що їм відомо про них, після чого наголошує, що саме з цими політичними діячами пов'язаний період в історії України, що вивчатиметься на сьогоднішньому уроці.
Оголошення теми та очікуваних результатів
Кожен учень отримує невеликий папірець у вигляді перлини, на якому він пише свої очікувані результати від даного уроку. Перлини збираються і складаються в заздалегідь підготовлену «Скриньку очікуваних результатів», які вибірково зачитуються учителем вголос. Після цього вчитель оголошує тему та конкретизує очікувані результати уроку.
Після цього уроку ви зможете: розповідати про перших володарів Київської держави; аналізувати й систематизувати історичні джерела та історичні події; аргументувати власну позицію при обговоренні поставлених питань.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з підручником
Учні об'єднуються у 5 малих груп. Кожна група отримує завдання опрацювати інформацію про перших київських князів:
• Група 1. Аскольд і Дір.
• Група 2. Олег.
• Група 3. Ігор.
• Група 4. Ольга.
• Група 5. Святослав.
Учні класу (по одному представнику від кожної групи) презентують набуті знання.
Інтерактивні вправи
Гра «Термін»
Мета: допомогти учням краще засвоїти нові терміни та поняття.
Перед початком гри вчитель ділить клас (за рядами) на команди і призначає асистентів, які сидять за останніми партами. Потім роздає аркуші з визначенням термінів (але не називаючи їх) та номер команди. Кожен учень пише лише одну відповідь і передає аркуш далі, тому, хто сидить попереду. Якщо учень не знає жодного з визначень, він «пропускає хід». Користуватися зошитом та підручником не дозволяється. По закінченні гри асистенти збирають аркуші та визначають команду-переможця з числа тих, хто швидше виконав завдання і надав більшу кількість правильних визначень.
Завдання для гри
1. Кілька правителів, що походять з одного роду. (Династія)
2. Обов'язкове надання князю підлеглим населенням збіжжя, меду, воску, хутра тощо. {Данина)
3. Глава князівства у слов'янських народів. (Князь)
4. Володар великої могутньої держави, утвореної на землях багатьох народів. (Імператор)
5. Історичний твір, в якому опис подій проводився за роками. (Літопис)
6. Княжі дружинники, яким було надано землю за виконання певних військових обов'язків. (Бояри)
7. Щорічний об'їзд князем разом з дружиною підвладних йому земель з метою збирання данини. (Полюддя)
8. Обожнення сил природи. (Язичництво)
9. Професійне військо, кероване князем, що отримувало від нього платню даниною або землями. (Дружина)
10. Віра в Ісуса Христа. (Християнство)
Вправа «Уявна історична подорож»
Ця інтерактивна вправа проводиться із застосуванням технології «Мікрофон».
Учитель. Уявіть, що ви подорожуєте землями Київської Русі в IX—X ст. Свідками яких подій ви стали? Розкажіть про них.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ (РЕФЛЕКСІЯ) УРОКУ
Дана частина уроку проводиться з використанням технології «Мозковий штурм».
1. Назвіть ім'я історичного діяча, про якого йдеться в наведених уривках.
А) У Х столітті арабський мандрівник аль-Масуді писав: «Перший поміж королями слов’янськими — то король аль він має великі міста, великі залюдненії землі, до столиці його держави приходять мусульманські купці з різним кра-| мом...» (Дір)
Б) У походах возів же за собою він не возив, ні казана не брав, ні м'яса не варив, але тонко нарізавши конину, або звірину, або воловину і на вуглях спікши, це І він їв. Такими ж всі інші воїни його бу-1 ли. І посилав він до інших земель послів, І кажучи: «Хочу іти на вас». (Святослав) І
В) «І прослухав їх князь пішов до древлян по данину. І здобув він собі ще до ! попередньої данини, і чинив їм насильство, він і мужі його...Та коли він повертався назад, він роздумав і сказав дружині своїй: «Ідіте ви з даниною додому, а я вернусь і походжу іще». І відпустив І він дружину свою додому і з невеличкою І дружиною вернувся, жадаючи більшого майна». (Ігор)
2. За ознаками, наведеними нижче, з'ясуйте, про якого історичного діяча йдеться.
А) Саме ця людина провела першу в історії І Київської Русі податкову реформу, встановила розміри данини і місце її збору, і Цей правитель першим прийняв особисте хрещення, що відбулося у Візантії. Дотримуючись традицій свого часу, жорстоко та витончено помстився за вбивство близької людини. Керував держа- ; вою не від свого імені, а від імені сина, який був малолітнім. Це був перший факт в історії Київської Русі, коли престол посіла жінка. (Ольга)
Б) Був київським князем у 882—912 pp. Він захопив владу в Києві, вбивши Аскольда і Діра. Здійснив успішний похід на Візантію, де в 907 р. підписав вигідну угоду. За народними переказами, зазнав смерті від власного коня. Дістав прізвисько Віщий. (Олег)
В) Уславився воєнними походами проти могутньої тогочасної держави Візантії, першим уклав з нею вигідну угоду і примусив її визнати свою державу. Був християнином, дбав про поширення християнської віри серед русичів-язичників. Був убитий внаслідок змови частини впливових воєначальників-язичників та язичеських жерців. (Аскольд)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2. Прочитати історичні джерела на С. 45-46 підручника і дати відповіді на запитання до них.