Словник термінів для учнів 8 класу

08.02.2016 14:17

Соціальні стани- великі групи людей,що мають закріплені законом права та обов’язки ,відрізняються своїм політичним становищем і наявністю привілеїв.

Шляхта- привілейований панівний стан у Польщі,Литві на українських та білоруських землях, які в XIV-XVIII ст.. належали Великому князівству Литовському чи речі Посполитій.

Привілей- пільга ,право надане володарем окремим особам,групам людей,станом.

Фільварок-хутір,маєток,велике шляхетське господарство,орієнтоване  на ринок .Був багатопрофільним господарством,у якому вся земля належала панові і яке базувалося на праці селян,що відробляли тяглову службу або панщину.

Магдебурзьке право- середньовічне право,за яким міста звільнялися від управління й суду великих землевласників і створювали органи місцевого самоуправління.

Федеративна держава-союзна держава,що складається з кількох державних утворень ,кожне з яких ,зберігаючи власні органи влади ,підпорядковується загально федеративним органам влади.

«Шляхетська демократія»-назва,що використовувалась стосовно устрою Речі Посполитої,за якого провідна роль у державі належала привілейованому стану,який управляв країною від імені всього народу.

Протестантизм-один із найбільших (поряд із католицизмом і православ’ям)напрямків у християнстві ,який виник у період реформації в XVI ст..Його початковими формами були кальвінізм,лютеранство та англіканство.

Братства-релігійні та культурно-просвітницькі товариства,створювані православними міщанами при церквах парафіях (приходах)України в  XV-XVII ст.

Козацтво- із XV- XVI ст.. збірна назка козаків в Україні й порубіжних державах.слово «козак» тюркського походження ,що означає «вільна людина» ,»страж», «конвоїр», «воїн – найманець», «шукач пригод»,тощо. Воно вживалося стосовно  вільних людей ,які населяли південноукраїнські степи. Унаслідок  Національно – визвольної війни українського народу середини XVII ст. козацтво стало привілейованим станом.

Великий Луг – заплава Дніпра,що простягалася з обох боків від острова Хортиця приблизно на 100 км й завширшки від 3 до 25 км. Загальна площа – понад мільйон десятин землі.майже вся територія великого лугу затоплена штучним Каховським морем.

Дніпровський Низ – землі з обох боків Дніпра, розташовані за його порогами.

Запорожжя –  землі в нижній течії Дніпра на південь від Дніпровських порогів.

Низове козацтво – назва, що вживалась стосовно козаків- запорожців,які селилися в нижній течії Дніпра.

Запорозька Січ – організація українського козацтва,яка виникла й розвинулася за дніпровськими порогами в першій половині XVI ст.. Центром Січі було місто – фортеця ,яке через різні обставини змінювало своє розташування ,але завжди було за порогами.

Ордер – вид архітектурної композиції , що складається з вертикальних колон і горизонтальних частин у відповідній стильовій обробці.

Гравюра -  друкований відбиток на папері з малюнка,вирізьбленого на дошці.

Декоративно – ужиткове мистецтво -  вид мистецтва, який обслуговує побутові проблеми людини й одночасно задовольняє її естетичні потреби,несучи в життя красу.

Гаптування – вишивка речей шовковими, укритими тонким шаром золота або срібла нитками.

Латифундія – велике приватне земельне володіння.

Ясир (від тур. «полениний»)- бранці, яких  захоплювали турки й татари під час нападів на українські,російські й польські землі.

Гарем -  жіноче приміщення в будинку мусульманина ,де утримувалися жінки й наложниці господаря.

Яничари – привілейована піхота в турецькій армії, що поповнювалася примусовим набором хлопчиків підданих-християн , які виховувалися для військової служби.

Каторга – назва великого дерев’яного веслового військового судна в османській імперії.

Національно-визвольна боротьба – рухи поневолених народів за скинення чужоземного панування,ліквідацію національного й колоніального гноблення ,завоювання національної незалежності.

Мемуари  - автобіографічні записки у формі спогадів про події минулого їх очевидця або учасника.

Епіграма – коротка віршована характеристика предмета ,побажання ,дотеп,тощо.

Декламація – мистецтво виразного читання літературних творів,зокрема віршів.

Драма – літературно-театральний твір,побудований у формі діалогу без авторської мови і призначений для сценічного виконання.

Інтермедія – коротенька сценка переважно гумористично-комедійного характеру ,що виконувалися в перервах між актами серйозної драми.

Вертеп – старовинний пересувний ляльковий театр ,де виконувалися п’єси на релігійні теми.

Бароко – напрямок у європейському мистецтві кінця XVI – середини XVII ст..,для якого характерні святково-монументальні ансамблі,театральні та музичні постанови,живопис,скульптура,що відрізняються грандіозністю та пишністю.

Козацьке бароко – назва архітектурного стилю,що був поширений на українських землях у XVII –XVIIIст. Виник унаслідок поєднання місцевих архітектурних традицій та європейського бароко.

Бастіон – старовинне укріплення у вигляді бойової споруди (форту) на розі фортечного  муру.

Національно-визвольна війна  українського народу середини XVII – це збройна боротьба українського народу під проводом Б.Хмельницького за визволення від польсько-шляхетського панування.

Нунцій – представник Папи Римського при уряді якої–небудь держави.

Громадянська війна – форма політичної боротьби,що являє собою збройну сутичку між класами,соціальними групами,націями задля досягнення повноти державної влади.

Руїна – термін,який позначає  процес занепаду й спустошення України під час громадянської війни,гострої боротьби старшини за владу й постійної агресії сусідніх держав. Він тривав від 1658 до 1676 р.(за іншими періодизаціями,від 1657 до 1687 р. або від 1663 до 1687р.) і призвів до ліквідації козацького устрою та розорення Правобережної України.Сердюки – найманці,яких набирали гетьмани ,переважно з волохів.

Протекторат – форма залежності однієї держави від іншої,більш сильної. Держава, що перебуває під протекторатом ,користується певною автономією у внутрішніх справах ,тоді як питання зовнішньої політики,а також найважливіші питання внутрішньої політики підлягають контролю з боку сильнішої сторони.

Слобідська Україна (друга назва – Слобожанщина)- історична область,до якої входили території сучасних Харківської,східної частини Сумської ,північних частин Донецької та Луганської  областей України ; південно-східні частини Воронезької,південно-західні частини Бєлгородської ,південь Курської областей Росії.

Меценатство – діяльність,спрямована на покровительство культури ,науки та їх представників.

Анексія – насильницьке приєднання частини однієї країни до іншої.

Терор – розправа з політичними противниками шляхом насильства.

Репресії – система заходів ,які передбачають усунення,ізоляцію,знищення політичних ворогів(справжніх або надуманих),конкуруючих соціальних груп чи прошарків ,етнічних спільнот  із метою встановлення панування або зламу опору противників шляхом насильства.

Піїтика(поетика)- розділ науки про літературу,що вивчає структуру і творчі прийоми поетичних творів ,їхню форму й принципи аналізу.

Риторика – наука красномовства, ораторського мистецтва.

Слово «гайдамак» тюрського походження (гайде – гнати ,переслідувати) та означає «волоцюга»,  «грабіжник». Спочатку гайдамаками польські шляхтичі називали селян-утікачів, що об’єднувалися у ватаги і ховалися в лісах ,а час від часу виходили грабувати шляхетські маєтки. Гайдамаки не мали чіткої мети й далекоглядних планів своєї діяльності,вони керувалися прагненням помститися магнатам ,шляхті,орендарям за гноблення своїх співвітчизників ,відібравши в них власність.

Гайдамацький рух – широкий народний рух на Правобережжі протьи шляхетського свавілля,утисків православної церкви тощо.

Слово «опришок» походить від латин. Oppressor – знищувач ,порушник.