Правління Володимира Великого
Тема:Правління Володимира Великого
Мета:
• проаналізувати основні напрями політики князя Володимира, визначити роль його діяльності для зміцнення держави на Русі; на основі знань учнів про причини виникнення релігій з'ясувати загальні ознаки й відмінності між язичництвом та християнством; з'ясувати значення прийняття християнства для Русі;
• розвивати вміння працювати з картою, історичними документами, текстом підручника, складати схему-портрет, формувати вміння аналізувати історичні факти і події, оцінювати їх значення;
• виховувати почуття патріотизму на прикладі життя й діяльності історичних діячів.
Тип уроку: урок формування й удосконалення вмінь та навичок.
Форма проведення: урок-екскурсія.
Обладнання: карта «Київська Русь в ІХ-ХІ ст.», портрет князя Володимира, підручники, мультимедійна дошка.
Основні терміни: «християнство», «монастир», « культ», « канонізація».
Основні дати:
980-1015 pp. — князювання Володимира Великого;
988 р. — проведення адміністративної реформи;
988 р. — запровадження християнства.
996 р. — завершення будівництва Десятинної церкви.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть: складати схему-портрет історичної особи; визначати роль історичної особи в історії; вдосконалити навички роботи з історичною картою; працювати з різними історичними джерелами; вдосконалити вміння аналізувати історичні документи; визначати відмінні ознаки християнства та язичництва; визначати та аргументувати свою позицію; з'ясовувати історичне значення хрещення Русі.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
Повідомлення тему та мету уроку.
"Його часи, його порядки зісталися на цілі століття потім взірцем, правилом, основою для всяких розпоряджень, а все його князювання – світлою і щасливою добою супроти пізніших бід, які випали на долю України потім”.
М.Грушевський
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Учитель. Ми продовжуємо вивчати процес становлення й розвиток держави Київська Русь. Пригадаймо деякі загальні моменти її історії.
Бесіда
1.Які слов'янські народи увійшли до складу Київської Русі?
2.Назвіть перших князів Київської Русі. Представниками яких династій вони були?
З.Яка династія закріпилася в Київській Русі?
4.Назвіть князів династії Рюриковичів.
5.Хто з них не вів воєн, а хто й із коня не злазив?
6.Хто з князів прийняв християнство?
7.Якою була віра у русинів до прийняття християнства?
Бесіда «Відгадай за описом»
1. Усе життя провів в походах,
На битву, як на свято, йшов,
Та на Дніпровських на порогах
Свою геройську смерть знайшов.
Хан з його черепа зробив
І золотом прикрасив чашу.
Якого князя хан розбив? Чекаю відповідь я вашу!
(Відповідь: Святослав)
2. Жона. Вдова. Княгиня. Мати...
Яку ти мужність осягла?!
Як високо змогла піднятись
І влади велич вознесла!
Тобі вдалось зміцнить державу,
Намітить християнству путь,
Творить земні славетні справи,
Цього не вправі ми забуть.
3. Він був грозою Царгорода,
Прибив свій щит там на врата
І вигідну уклав угоду —
Йшла дань на руські всі міста.
Але пророцтво волхви склали,
Що від коня свого померти мусить.
Сміявся він князь,
Бо він не знав, що з черепа змія укусить.
Відповіді: 1 Святослав; 2 княгиня Ольга; 3 Олег Віщий.
ПІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення нового матеріалу.
1. Початок правління Володимира Великого. Територіальне зростання Київської Русі. Зміцнення південних кордонів.
2. Реформи Володимира Великого.
3. Запровадження християнства як державної релігії.
Початок правління Володимира. Територіальне зростання Київської Русі.
Учитель. На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із життям ще одного князя Київської держави — Володимира, якого народ звав Ясним (Червоним, Красним) Сонечком, церква канонізувала його як Святого, історики ж назвали Великим.
Проблемне питання уроку
За що князь Володимир дістав прізвиська Ясне Сонечко, Святий та Великий?
Учитель. А щоб легше нам було це з'ясувати, давайте спробуємо в ході уроку намалювати портрет князя Володимира.
Метод « Дерево пізнання»
Учитель. Святослав задля зміцнення держави розділив між трьома синами великі міста Руські: Ярополка посадив у Києві, Олега —на древлянській землі, а Володимира — Новгороді. Після смерті Святослава 972 року між його трьома синами розпочалась міжусобна боротьба за владу.
Старший син Ярополк пішов війною на Олега, захопив древлянську землю. Згодом захопив Новгород, де сидів Володимир. Володимир зібрав військо з варягів, відвоював Новгород і пішов на Київ. А 980 року став єдиновладним князем Русі.
Розповідь про походження Володимира.
Побоюючись за долю Русі, він розпочав військову реформу задля зміцнення свого війська. Князь Володимир був сильним і войовничим правителем, який провадив активну зовнішню політику. У відносинах із сусідніми державами він використовував як військову силу, так і дипломатичні контакти. Продовжуючи політику попередніх київських князів, збираючи навколо Києва слов’янські землі, Володимир своїми військовими походами 981—993 рр. завершив тривалий процес формування території Давньої Русі. Князь приєднав до складу держави союзи східнослов’янських племен і племінні княжіння хорватів і дулібів (981 р.), в’ятичів (982 р.), радимичів (984 р.) та ін. Володимир відвоював у Польщі загарбані нею Червенські міста. Таким чином, територія держави Володимира в цей час охоплювала вже близько 800 тис. км2 і простягалася на північ до Чудського, Ладозького й Онезького озер; на півдні — до басейнів річок Дону, Росі, Сули і Південного Бугу; на сході — до межиріччя Оки та Волги і на заході — до течії Дністра, Західного Бугу, Неману та Західної Двини. .
Робота з картою
Завдання
1. Перегляньте інформацію атласа і доведіть, чи заперечте, що Київська Русь за роки правління Володимира перетворилась на імперію.
2. Чи був Володимир завойовником?
Давайте звернемо увагу на портрет князя й послухаємо опис зовнішності Володимира із книги А. Ладинського «Як пав Херсонес». . (слайд.7)
Учень. Князь широко розставив міцні коліна, спираючись підборіддям на тонку, красиву руку. Пальці його були прикрашені перснями. Це була рука людини, вирощеної в холі. Але на князі була проста сорочка, такі ж штани, із зеленими ременями взуття. Один з воїнів тримав над головою знамено блакитного кольору із зображенням, що нагадувало лілею. Князь був людиною доволі високого зросту, стрункий, з широкими плечима, але з тонкою талією. Під сорочкою відчувались міцні мускули. У нього були блакитні очі, над якими нависали дуги густих рижуватих брів. Як і його батько, він голив підборіддя, але лишав довгі вуса. Вони в нього були такі ж світлі, як і у Святослава.
Учитель. Ви звернули увагу на опис знамена Володимира? Воно блакитного кольору із зображенням, що нагадувало лілею. Як ви гадаєте, що то було за зображення?
Так, це не що інше, як тризуб — нинішній герб нашої держави. Як бачите, він був символом Київської Русі ще з часів Володимира.
Внутрішня і зовнішня політика Володимира
Робота з підручником
Прочитати текст підручника (С. 58, 61, 63) і скласти таблицю «Реформи князя Володимира».
Реформа
Зміст:
- Оборонна Було проведене широке будівництво фортець, укріплень навколо Києва, які стали опорними пунктами в боротьбі з печенігами
- Військова Військо Володимира утворювало з найманців, які мали право володіти земельною власністю
- Містобудівна Будувалася велика кількість нових міст по берегах основних річок країни
- Судова Володимир прагнув розмежувати єпископський та градський суди
- Фінансова Князь Володимир карбував власні гроші
- Релігійна Спробував реформувати язичництво; запровадив християнство
- Адміністративна Всю країну було поділено на вісім округів, округи — на волості, на чолі яких було поставлено довірених осіб або синів Володимира
Учитель.Володимир Святославич першим із київських князів став карбувати власні монети. Златник Володимира важив 4,2 г і був рівний за вартістю візантійській номісмі та мусульманському динару. Це була високохудожня монета з гербом-тамгою тризубом, портретом князя та словесною легендою. На зворотному боці розміщувалося зображення Христа Спасителя. Такими ж були і ранні срібники з легендою «Володимир на столі — а се його срібло». Пізніші срібники на звороті замість зображення Христа Спасителя мали тільки тризуб.
Робота з ілюстративним матеріалом
Розгляньте ілюстрації, на яких зображені златники та срібники князя Володимира, і дайте відповіді на запитання.
1) Який вигляд мали перші давньоруські монети?
2) Про що свідчив факт початку карбування власної монети?
Златник князя Володимира (лицьовий бік)
Срібник князя Володимира (лицьовий і зворотний бік)
Проблемне завдання
Розкрийте історичне значення реформ князя Володимира.
Запитання
Як ви вважаєте, реформи, що проводив Володимир, змінили державу?
3)Запровадженння християнства як державної релігії
Робота з літературним джерелом
Біля княжої палати
Зеленіє княжий сад,
Попід липами густими
Стали ідоли у ряд.
Ідол Волоса, Перуна,
Ось Сворожич, там — Стрибог,
А за ними найщедріший – Дажбог.
1. Ідоли яких богів були поставлені у княжому дворі?
2. Які сили природи вони уособлювали?
Евристична бесіда
1. Із курсу всесвітньої історії згадайте, що таке християнство.
2. На які гілки воно розкололося?
3. Яке місто стало центром православ’я? У якій державі воно зна-
ходилося?
4. Чи були раніше серед київських князів християни?
Учитель.Вісім років на Старокиївській горі навпроти княжого двору простояв облаштований Володимиром храм-капище, уособлюючи останню хвилю язичництва. Оточена сусідами-християнами — поляками, чехами, болгарами, візантійцями — Руська держава стояла на порозі перелому, який мав остаточно ввести її до кола християнської цивілізації, однак безпосереднім поштовхом стали причини політико-династичні.
Завдання
Спробуйте назвати ці причини.
Визначення причинно-наслідкових зв’язків
Учитель.За літописом, перш ніж обрати нову релігію, Володимир відправив послів подивитися, як у різних народів служать Богу. Найбільше їх вразила служба в Царгороді: «…не знали ми, чи ми на небі були, чи на землі». Бояри ж сказали: «Якби лихий був закон грецький, то не прийняла б хрещення баба твоя Ольга, що була мудрішою за всіх людей». У літописі знаходимо ще кілька спроб пояснити, чому Володимир вибрав саме християнську релігію.
1) Чи можна вважати ці пояснення вичерпними?
2) З’ясуйте та запишіть до зошита причини запровадження християнства на Русі.
Учитель.Найголовнішою заслугою князя Володимира вважається запровадження на Русі християнства. Володимир з усією гостротою усвідомлював роз’єднаність усередині держави, етнографічне й культурне тло якої складали десятки чи навіть сотні племен і релігій. Він вишукував засади для їхнього політичного й ідеологічного єднання. Не без впливу християнської громади, що виникла в Києві ще за часів Аскольда і Діра, та бабусі-християнки — княгині Ольги — Володимир прийняв хрещення й одружився з грецькою принцесою Анною, дочкою візантійського імператора Романа ІІ, сестрою візантійських братів-імператорів Василія II Болгаробійця та Константина (скориставшись для цього політичною нагодою: у 987 р. війська Володимира допомогли братам-імператорам придушити заколот на чолі з воєначальником Вардою Фокою). У 988—990 рр. князь запровадив християнство як державну релігію, що відкрило перед Київською Руссю широкі перспективи економічних і культурних зв’язків як із Візантією, так і з країнами Західної Європи.
Робота із джерелом
Прочитайте уривок із літопису «Повість минулих літ», розгляньте ілюстрації і дайте відповіді на запитання. (слайд.15,16,17,18)
…Пішов Володимир з військом на Корсунь, город грецький… І ввійшов Володимир у город, і дружина його. І послав Володимир [послів] до цесаря Василія і Константина, говорячи так: «Осе город ваш славний я взяв. Та чую ось я, що сестру ви маєте, дівчину. Тож якщо її не оддасте за мене, то вчиню вашому городу [те], що й сьому вчинив». І, це почувши, опечалились цесарі, [і] послали [йому] вість, так говорячи: «Не належить християнам заміж виходити за поган і оддавати за них. Якщо ж ти охрестишся, то візьмеш її, і дістанеш царство небесне, і з нами єдиновірцем будеш. Якщо ж сього не вчиниш — не зможемо ми віддати сестри своєї за тебе». І, це почувши, Володимир мовив: «Скажіте обом цесарям так: "Я охрещусь, тому що раніше від сих днів іспитав я закон ваш, і він мені єсть до вподоби, і віра ваша, і служба. Бо мені розповіли послані нами мужі”»… Охрестився ж він у церкві святої Софії. Корсунь же він оддав грекам як віно за цесарицю, а сам вернувся до Києва… І коли [Володимир] прибув, повелів він поскидати кумирів — тих порубати, а других вогню оддати. Перуна ж повелів він прив’язати коневі до хвоста і волочити з гори по Боричевому [узвозу] на ручай, і дванадцятьох мужів приставив бити [його] палицями… І коли ото волокли його по ручаю до Дніпра, оплакували його невірні люди, бо іще не прийняли вони були хрещення. І, приволікши його, вкинули його в Дніпро… Потім же Володимир послав посланців своїх по всьому городу, говорячи: «Якщо не з’явиться хто завтра на ріці — багатий, чи убогий, чи старець, чи раб, — то мені той противником буде». І, це почувши, люди з радістю йшли… і говорили: «Якби се не добре було, князь і бояри сього б не прийняли»… І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду, і стояли — ті до шиї, а другі — до грудей. Діти ж [не відходили] од берега, а інші немовлят держали. Дорослі ж бродили [у воді], а попи, стоячи, молитви творили… А Володимир, рад бувши, що пізнав він бога сам і люди його… І, це сказавши, повелів він робити церкви і ставити [їх] на місцях, де ото стояли кумири. І поставив він церкву святого Василія [Великого] на пагорбі…
1) Коли відбулися описані в джерелі події?
2) Які події передували прийняттю християнства Володимиром?
3) Що ви дізналися про хрещення князя Володимира? У якому місті відбулася ця подія?
4) Поясніть, чому Володимир наказав так жорстоко вчинити з ідолами язичницьких богів.
5) Як і де відбулося хрещення киян? У якій атмосфері воно проходило?
6) Як наведені ілюстрації відображають інформацію, наведену в уривку із джерела?
(Учитель демонструє учням зображення картин В. Васнецова «Хрещення князя Володимира» і «Хрещення Русі».)
В. Васнецов «Хрещення князя Володимира»
В. Васнецов «Хрещення Русі»
Учень. Християнська віра змінила Володимира. Повернувшись до Києва з Корсуня, він велів повалити усіх язичницьких кумирів, яких нещадно рубали і палили. А Перуна наказав прив'язатидо коня і волочити з гори Боричевим узвозом на Ручай. Пройшовши через пороги, Перун виплив на рінь. Тоді й назвали ту рінь Перуновою.На зміну Володимирові- завойовнику приходить Володимир - будівничий. Він подібний до будівничих візантійського імператора Костянтина (перший християнський володар) і царя Соломона. Володимир почав зводити міста на берегах Десни, Остра, Трубежу, Сули, Стугни. Русь піднімалася. На місцях старих поганських кумирів і капищ за наказом великого князя Володимира зводили християнські храми. Першими постали церква Святого Василія, церква Господнього Преображення у Василеві біля Києва, Десятинна церква у Києві. Водночас виростали і палаци великого князя, його резиденції. Величний ансамбль споруд князівського центру поставав на київському дитинці. Навпроти Десятинної церкви було збудовано головний палац, де жив Володимир зі своєю родиною. Вісь центрального приміщення у вигляді башти точно збігалася з віссю Десятинної церкви. Ідея гармонії влади і церкви була закладена в архітектурі.
Робота із джерелом
Прочитайте уривок із «Церковного статуту князя Володимира Святославича» та дайте відповіді на запитання.
…Ось я, князь великий… прийняв святе хрещення… й узяв першого митрополита Михайла на Київ і на всю Русь, який хрестив усю землю Руську. І за тим, роками минувшими, створив церкву святу Богородиці й дав десятину до неї по всій землі Руського княжіння і від усякого суду… й з торгу… й з осель на кожний рік десяте з усілякого стада та всякого майна… А ось митрополичі люди церковні: ігумен, ігуменя, піп, попадя, попович, чернець, чорниця, диякон, жінка диякона, просвирниця, пономар, удова, каліка… і всі причетники церковні. Якщо хто [з них] скоїть злочин, то судити їх митрополиту та єпископам…
1) Які права дарував князь Володимир християнській церкві? Про що це свідчило?
2) З’ясуйте подальшу долю цієї церкви. Чому на наведеній ілюстрації вона має такий вигляд?
(Учитель демонструє ілюстрацію руїн Десятинної церкви на гравюрі 1884 р.)
Руїни Десятинної церкви. Гравюра 1884 р.
ІІІ. Закріплення вивченого проходить у формі гри "Міцний ланцюжок":
Учитель говорить по-черзі учням дієслово, яке характеризує діяльність Володимира, а учні доповнюють їх. Якщо учень не знаходить що сказати – встає, тобто перериває ланцюжок.
Князь Володимир:
1. Закінчив……………(об’єднання слов’янських племен).
2. Підкорив…………...(вятичів, радимичів).
3. Переміг…………….(печенігів).
4. Побудував…………(міста-фортеці, Десятинну церкву).
5. Заснував…………..(м. Володимир-Волинський, м. Переяслав).
6. Упорядкував………(управління державою).
7. Прийняв…………….(християнство).
8. Укріпив……………..(давньоруську державу).
9. Розвивав…………..(культуру, освіту, торгівлю).
10. Чеканив…………….(злотники, срібники).
ІV. Підсумки уроку.
Отже, спробуємо надати відповідь на наше проблемне запитання: чому Володимира називали Ясним Сонечком, Святим, Великим? (Учні висловлюють свої думки.) Учитель. Доповнить характеристику, яку ви дали князю Володимирові, поет Шкрумеляк. Звав тебе народ ласкавим, Називав теж «Сонцем ясним»,
Бо зробив ти край великим,
А свій люд багатим, щасним.
Ти зібрав всі руські землі
Від Кавказу до Карпат
І від моря аж по Волгу
Став «Великий» панувати.
Християнську вніс ти віру
У народ — мов цвіт обнови,
Що красив нам нашу землю
Світлом правди і любові.
І, побивши печенігів,
Жив з сусідами у згоді,
Лад поширював в державі
І добробут у народі. ^
Тож за твого князювання
Край зацвів, як квітка рожі,
І за те ти в нас «Великий»,
А «Святий» у церкві божій!
V. Домашнє завдання.
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2. Використовуючи матеріал підручника, заповніть таблицю «Реформи Володимира».
3. Позначте на контурній карті територіальні зміни, що відбулися в Київській державі за правління князя Володимира.